2023 m. kovo mėn. UAB „SDG“ surengė jau trečiąjį kasmetinį forumą „Aplinkosauga įmonėse“. Šių metų forume didžiausią dėmesį skyrėme gamybos tvarumui ir energijos tausojimui įmonėse. Kartu su aplinkosaugos specialistais, įmonių vadovais, verslo socialinės atsakomybės ir darnios veiklos ekspertais dalinomės žiniomis, idėjomis ir gerąja praktika, diskutavome apie švaresnę gamybą ir sutaupyti padedančias inovacijas, efektyvų išteklių naudojimą ir atsinaujinančių energijos šaltinių pritaikymą.

Aptardami aplinkosaugos tendencijas, forumo svečiai palietė temas, aktualias siekiantiems tinkamai pasiruošti ir išlikti konkurencingais rinkoje. Ieva Budraitė, Žaliosios politikos instituto direktorė projektinei veiklai, apžvelgė dažnai linksiuojamo Europos žaliojo kurso tikslus, numatomas reguliacijas bei uždavinius skirtingiems ekonominiams sektoriams. Dr. Visvaldas Varžinskas, KTU Aplinkos inžinerijos instituto docentas, KTU Pakavimo inovacijų ir tyrimų centro vadovas, kalbėjo apie žiedinės ekonomikos koncepcijos plėtrą ES ir pirmuosius žingsnius Lietuvoje, apie pramonės iššūkius ir galimybes, gimstančius naujus verslo modelius ir įkvepiančias sėkmės istorijas. Didelio susidomėjimo sulaukė Emos Būtėnienės, advokatų kontoros „Bajorienė, Čelkis ir partneriai“ partnerės pranešimas „Aplinkosaugos teisinio reguliavimo pokyčiai Lietuvoje 2023 m. Kokių naujovių aplinkosaugose srityje galime sulaukti iš ES? Ko vertėtų pasimokyti iš nacionalinių teismų praktikos?“. Perteiktos žinios padės įmonių kasdienybėje ir planuojant naujas veiklą, o taip pat leis išvengti klaidų, vedančių į teisminius ginčus.

Kalbėdami apie energijos tausojimą, įmonėms aktualių patarimų apie energijos vartojimo auditą išgirdome iš dr. Rūtos Banelienės, VILNIUS TECH docentės, kvalifikacijos tobulinimo kursų „Energijos vartojimo technologiniuose procesuose ir įrenginiuose auditas“ programos vadovės. „Įmonių skaitmeninė transformacija: technologinio ir energetinio efektyvumo didinimas – įsibėgėjantis reiškinys ir vis daugiau dėmesio sulaukianti tema“ – teigė dr. Vytautas Šiožinys, UAB „Energy Advice“ direktorius, ir forume į šią temą pažvelgė iš sprendimų kūrėjo perspektyvos. Auditorijoje iškėlus klausimus, kokius ekonominius ir ekologinius efektus galima gauti optimizavus energijos vartojimą ir investavus į naujas technologijas, prie diskusijos prisijungęs Sigitas Mičiulis atsakė pavyzdžiu. Tauragės regiono plėtros tarybos narys pateikė duomenis apie „žalios“ energijos gamybą ir metinį suvartojimą Tauragės krašte po investicijų šilumos, elektros ir transporto srityse.

Tvarios gamybos įsipareigojimai gali būti įvairūs, pvz. skaidrinti procesus, mažinti taršą ir CO2 emisiją, perdirbti atliekas, pritaikyti antrinių žaliavų panaudojimą gamyboje ir kuriant naujus produktus. Forumo diskusijoje aptarta, kokie sprendimai padėtų juos įgyvendinti. Žiniomis ir gerąją praktika dalinosi inovatyvius sprendimus pritaikiusios UAB „HC Betonas“ kokybės ir saugos specialistė Snieguolė Pazniokė. Živilė Ramoškienė, plastiko perdirbimo procesų ir jų gaminių sertifikavimo bei konsultavimo ekspertų „Ecogrant“ atstovė, pristatė RecyClass sertifikavimą – vieną pagrindinių priemonių, garantuojančių vartotojui gaminio žaliavos kilmę ir sudėtį. Atkreipus dėmesį, kad dažnai tvarumo įsipareigojimuose minima šiltnamio efektą sukeliančių dujų emisija, Danielius Šeštokas atsakė, kodėl svarbi ŠESD emisijų analizė. Didžiausios pavojingųjų atliekų tvarkymo įmonės „Toksika“ atstovas pasakojo apie duomenis, kuriuos parodo analizė, ir kaip šie duomenys padeda surasti tinkamiausius sprendimus dėl poveikio aplinkai mažinimo.

Forumo dalyviai pasidžiaugė, kad vis garsiau kalbama apie švaresnę gamybą ir vis daugiau organizacijų renkasi tvarumo kryptį. Tai patvirtino didelis kiekis paraiškų, gautų UAB „SDG“ įsteigtai nominacijai „Metų tvarus požiūris į aplinkosaugą“ laimėti.

Iš visų pateiktų paraiškų, į antrą etapą pateko 10 įmonių. Padėkos už įgyvendintas iniciatyvas aplinkos apsaugos srityje įteiktos UAB „Gerovė“ ir UAB „DHL Lietuva“. Nominacija „Metų tvarus požiūris į aplinkosaugą“ už žaliąją elektros gamybą, emisijų mažinimą, ekonomikos žiediškumo skatinimą ir daugialypio aplinkosauginio požiūrio kūrimą ir plėtrą įteikta AB „Ignitis grupė“.

Kito forumo „Aplinkosauga įmonėse“ numatoma data: 2024 m. kovo mėn.

FORUMAS Aplinkosauga įmonėse 2023

Vieta: SDG amfiteatras, „Žalgirio“ arena

Laikas: 2023 Kovo 16 d.

Renginio pradžia: 9:00

Išsamią informaciją užsiregistravusiems dalyviams atsiųsime likus kelioms dienoms iki renginio.

Registracija

08:00 - 09:00

Įžanginis žodis

09:00 - 09:10

Aplinkosaugos aktualijos ir tendencijos

9:10 - 10:40

Energijos
tausojimas
įmonėse

11:00 – 12:20

Forumo dalyvių pietūs restorane „SALA“

12:20 - 13:20

* Forumo dalyviams bus išduodami kvalifikacijos kėlimo pažymėjimai.

** Programa ir pranešėjų sąrašas pildomas.

Forumo programa

Gamyba ir
tvarumas versle

13:40 - 15:00

Nominacija

Nominacijos „Metų tvarus požiūris į
aplinkosaugą“ įteikimas

13:20 - 13:40

FORUMO PRANEŠĖJAI IR DISKUSIJOS DALYVIAI

Ieva Budraitė

Žaliosios politikos instituto direktorė projektinei veiklai

Aplinkosaugos aktualijos ir tendencijos

Ema Būtėnienė

Advokatė, advokatų kontoros „Bajorienė, Čelkis ir partneriai“ partnerė

Aplinkosaugos aktualijos ir tendencijos

Rūta Banelienė

VILNIUS TECH docentė, kvalifikacijos tobulinimo kursų „Energijos vartojimo technologiniuose procesuose ir įrenginiuose auditas“ programos vadovė

Energijos tausojimas įmonėse

Vytautas Šiožinys

UAB „Energy Advice“ direktorius

Energijos tausojimas įmonėse

Ignas Grinevičius

Moderatorius

Tvarumas nėra kažkas tolimo ir neapčiuopiamo. Tai – kiekvienas mūsų žingsnis ir pasirinkimas, tai – sprendimų priėmimo būdas, kai ieškome situacijos, kurioje laimime visi.

Visvaldas Varžinskas

KTU Aplinkos inžinerijos instituto docentas, KTU Pakavimo inovacijų ir tyrimų centro vadovas

Aplinkosaugos aktualijos ir tendencijos

Snieguolė Pazniokė

UAB „HC Betonas“ kokybės ir saugos specialistė

Gamyba ir tvarumas versle

Živilė Ramoškienė

Ecogrant MB, RecyClass akredituota auditorė

Gamyba ir tvarumas versle

Sigitas Mičiulis

UAB „Bremena“ įkūrėjas, Tauragės r. tarybos narys, Tauragės regiono plėtros tarybos narys

Energijos tausojimas įmonėse

Danielius Šeštokas

UAB „Toksika“ technologas-vadybininkas

Gamyba ir tvarumas versle

NOMINACIJA

Atsisiųsti nominacijos dalyvio formą

Kviečiame teikti paraiškas nominacijai „Metų tvarus požiūris į aplinkosaugą 2023“ ir pasidalinti pastaraisiais metais įmonėje įdiegtais ir naudojamais sprendimais, mažinančiais atliekas ir taršą, taupančiais energiją ar įveiklinančiais atsinaujinančios energijos šaltinius, turinčiais įtakos efektyviam išteklių naudojimui ir tvariai įmonės plėtrai.

Iki kovo 13 d. užpildykite konkurso dalyvio anketą ir atsiųskite ją el. p. info@sdgforumas.lt.

Specialistų komisija įvertins gautas paraiškas ir kovo 16 d. forumo metu įteiks apdovanojimą bei pristatys tvariausius pastaraisiais metais įmonėse įdiegtus sprendimus.